Powered by KultuNaut kultunaut icon

Oplev Assens

event image
Foredrag med Mette Bock
Hvor: Verninge Sognehus, Odensevej 10, Tommerup
Hvornår: Onsdag den 25. februar 2026, kl. 19.
Verninge Sognehus.

Foredrag med tidligere kirke og kulturminister, - og nuværende præst. Mette Bock. Hvorfor har vi egentlig en folkekirke?. 25. februar kl. 19:00 i sognehuset.

Grundtvig understregede kraftigt, at en levende kirke skal bæres af folket. Ikke en statskirke, ikke en frikirke. Men en folkekirke.

Hvad betyder det i dag? Folkekirken har udviklet sig markant siden Grundtvigs tid. Selvom mange kritiserer folkekirken, er den "kirke til tiden" med mange muligheder for fællesskab.

2026 ser ud til at være første år hvor under 50% af nyfødte børn bliver døbt, - det giver lejlighed til at se indad og spørge om hvorfor forældrene ikke synes det er relevant at pege i retning af kirken og vejlede deres børn på det åndelige område når man som forælder ellers beslutter og vejleder på alle andre områder og selvfølgelig ønsker det bedste for sine børn.?.

Kirken er et fællesskab og har meget at tilbyde i en fortravlet hverdag. Det kristne budskab giver den enkelt værdi i kraft af at vi er mennesker, -og ikke i kraft at det vi præsterer.

I en hverdag med pres fra socialmedier og en forestilling om at skabe "det perfekte liv" så er kirkens budskab på ingen måde mindre relevant end det altid har været.

Mette Bock giver sine synspunkter kirkens rolle i det morderne samfund


Tilføj til huskeliste Send som Notifikation Vis på kort Rutevejledning